LiigidÜritused, näitusedAasta orhideeKaitse, hea tava

Eestis orhideede kaitse

Juba Eesti esimene looduskaitseseadus võttis 1936.aastal kaitse alla kaheksa käpaliseliiki: punane tolmpea, valge tolmpea, lehitu pisikäpp, püramiid-koerakäpp, lõhnav käoraamat, kaunis kuldking, arukäpp ja leeder-sõrmkäpp. Viimane oli selleks ajaks juba inimtegevuse tõttu hävinud.
1983. aastast kuuluvad looduskaitse alla kõik meie orhideed.

Eesti Vabariigi 6. looduskaitseseadus võeti vastu 21.04.2004.

Peatselt kinnitati ka Vabariigi Valitsuse 20. mai 2004. a määrusega nr 195 
I ja II kaitsekategooriana kaitse alla võetavate liikide loetelu (21.06.2014 redaktsioon)

ja Keskkonnaministri 19. mai 2004. a määrusega nr 51 
III kaitsekategooria liikide kaitse alla võtmine (07.07.2014 redaktsioon)

 

Hea orhideehuviline!

Orhideed on taimerühm, mis äratab huvi ja vajab tähelepanu kogu maailmas. Meil Eestis on kõik looduslike orhideeliste ehk käpaliste liigid looduskaitse all. Käpaliste laiemat levikut tõkestab liikide keeruline bioloogia ja neid ohustab sobivate kasvukohtade vähenemine. Vahel osutub ohtlikuks ka taimede dekoratiivne välimus, mis kutsub neid murdma või koguni välja kaevama. Need on kaitsealuste liikide puhul keelatud tegevused.

On tore, et tunned huvi selle huvitava ja omapärase taimerühma vastu, millega tutvumine pakub Sulle kindlasti palju meeldivaid elamusi. Et retkel külastatud kohtades jääksid orhideed hea tervise juurde ja et neist saaks rõõmu tunda edaspidigi, peaksid taimi vaadeldes kindlasti silmas pidama järgmist:

  • Retkejuhi saatel orhideede kasvukohti külastades lähtu tema antud juhistest ja püsi tema valitud rajal.
  • Ära torma ummisjalu üksikute silmatorkavate õite suunas; pane tähele ka tagasihoidlikumaid taimi, kes Sinu teele jäävad.
  • Orhidee lähivaatluseks või nuusutamiseks ära teda murra, vaid kummardu taime kohale.
  • Taimede õite ehitusest saad parema ettekujutuse, kui kasutad luubi abi; kaugemal kasvavaid taimi on vahel binokliga hea vaadelda.
  • Orhideede pildistamisel ära talla maha teisi läheduses kasvavaid  haruldusi.

Kui satud iseseisvalt mõnele esinduslikule orhideede leiukohale või kui leiad liike, mille määramiseks vajad abi, saad lisainformatsiooni Eesti Orhideekaitse Klubi koduleheküljelt  www.orhidee.ee.