Aasta orhidee LVA vaatluste sisestamise võistlus

Eesti Orhideekaitse Klubi (EOKK) kutsub üles registreerima aasta orhidee leiukohad Loodusvaatluste andmebaasis.

Leiukohtade andmeid võiks registreerida kas loodusvaatluste andmebaasi kodulehel või Loodusvaatluste äpis, viimane võimaldab registreerida vaatlused otse looduses. Kõigi aasta orhideevaatluste sisestajate vahel loosib klubi sügiseti välja auhinna.

  1. aasta valge tolmpea vaatlused

Aasta orhidee valge tolmpea vaatlusi tehti 27. maist 8. juulini 25 korral 7 inimese poolt ning loendati üle 125 taime. Kõige rohkem vaatlusi tegi Pille Teller, Saaremaal Jõgela, Leedri, Lümanda, Mõisaküla, Varpe ja külade piirkonnas, peamiselt teeäärtes, segametsades ja põlluservades. Lisaks tehti vaatluseid Lääneranna vallas Hanila külas (Kadri Möller, Kaire Sirel ja Margit Tennokene) ning Saaremaal Mustjala (Rein Nellis) ja Sääre (Kaire Ley) külades. Kõige ohtrama vaatluse tiitel kuulub Janar Õunpuu’le, kes loendas 10. juunil Lääneranna vallas, Virtsu alevikus tervelt 60 taime!

Eesti Orhideekaitse Klubi loosis kõikide vaatlejate hulgast välja auhinna saaja, kelleks on Pille Teller. Palju õnne!

  1. aasta balti sõrmkäpa vaatlused

Vaatluseid sisestati Loodusvaatluste andmebaasi 21 korral vahemikus 17. juuni kuni 14. juuli.

8 vaatlust on teinud Ilmar Uibopuu, kes on märkinud kasvukohti Võrumaal Antsla vallas Ruhingu külas (mitusada taime) ja Urvaste külas (7 taime) ning Kanepi vallas Jõgehara külas (3 taime). Lisaks on teiste vaatlejate poolt vaadeldud Balti sõrmkäppa veel Harjumaal (1 taim Kursi külas), Järvamaal (3 taime Türi linnas), Raplamaal (1 taim Kaerepere külas), Põlvamaal (14+1 taime Rosma külas), Pärnumaal ( ohtralt taimi Kabli külas), Saaremaal (2 taime Kuressaares ja 1 taim Lümandu külas), Tartumaal (112 taime Ahunapalu külas, mõned taimed Kõdukülas) ja Võrumaal (üksikud taimed Tabina külas, 1 taim Anne külas, 12 taime Oe külas).

Eesti Orhideekaitse Klubi loosis välja ka kõikide vaatlejate hulgas auhinna saaja, kelleks oli Ilmar Uibopuu.

2020.a soo-neiuvaiba vaatlused

Tänavu sisestati loodusvaatluste andmebaasi kokku 57 aasta orhidee – soo-neiuvaiba – vaatlust.
Vaatlusi laekus 12 maakonnast, enim Põlvamaalt (15), Tartumaalt (10) ja Jõgevamaalt (9). Ühtegi soo-neiuvaiba vaatlust ei registreeritud Ida-Viru, Rapla ja Viljandi maakonnas. Andmebaasi kantud kasvukohtades varieerus soo-neiuvaipade arvukus ühest taimest mitme tuhandeni. Tuhande või rohkema taimega vaatlusi registreeriti Järvamaal Prääma külas, Põlvamaal Heisri, Häätaru, Karaski ja Tiido külas ning Võrumaal Ruhingu külas.
Aktiivseim vaatleja oli Avo Veermäe, kes lisas andmebaasi 17 soo-neiuvaiba vaatlust 4 maakonnast. Kokku sisestas vaatlusi 15 inimest. Suur aitäh neile! Kõige aktiivsemale aasta orhidee vaatlejale paneb EOKK välja ka väikese auhinna.